Atilla Tuna

Atilla Tuna

İstanbul Filarmoni Derneği Başkanı, Turizmci

Üsküp (Makedonya)’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde devam etti. İngilizce, Makedonca, Sırpça ve Hırvatça dillerinde profesyonel turist rehberidir. 1997 yılında Antonina Turizm, 2008’de Istanbul Walks ve 2017 yılında da Tehran Daily Tours olmak üzere turizm faaliyetlerinde bulunan üç ayrı seyahat acentesini kurmuş ve halen bu şirketlerin Genel Müdürlüklerini yapmaktadır. 2020 yılında online eğitimler veren “Antonina On Line Mektep”i kurdu. İstanbul şehrinin kültürel ve mimari mirasını korumak için 2002 yılında kurulan Şehristanbul Derneği’nin kurucu başkanıdır. TÜRSAB Boğaz BYK (2003-2005) üyeliği yapmıştır. 2. ve 15. Galata Şenliği’nin ve 1. Uluslararası Galata Festivali “Galata Fest”in direktörlüğünü yapmıştır. İstanbul Balık Festivali’nin festival direktörüdür. Beyoğlu Turizm Geliştirme Platformu (2003-2004) üyeliği yapmıştır. Turizme yeni bakış açıları getiren Nostaljik Dolmuş, Hazine Avı, Kutu Avı gibi projeleri hayata geçirdi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Rehberler Odası, Rumeli Türkleri Dayanışma Derneği, Rumeli Yöneticiler ve İşadamları Derneği (RUYİAD), Teşvikiye Rotary Kulübü üyesidir. “Bursa Yeni Kaplıca – Bursa’da Yeni Kaplıca Hamamı” başlıklı bilimsel bir kitabı ve çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış makaleleri vardır. 128 ülkeye seyahat etmiştir ve 90 ülkede yerel rehber olmaksızın rehberlik yapabilmektedir.

Cumhuriyet, Söz, Radikal Seyahat, Hürriyet Seyahat gibi Türkiye’nin en prestijli gazete ve dergilerinde çeşitli makaleleri bulunmaktadır. İZ TV’de 17 seyahat belgeseli hazırladı ve sundu. İstanbul’da günlük Nova Makedonija ve Birlik Makedonya gazetelerine muhabirlik yaptı.

Sibel Tuna ile evli ve Ekin Celal, Ozan ve Bulut adlarında üç çocuk babasıdır.

9 Aralık 2020 tarihinde klasik müzik alanındaen köklü sivil toplum kuruluşu olan  İstanbul Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Atilla Tuna müziğin yaşamıyla olan ilişkisini şu sözlerle açıklıyor: “İlk klasik müzik konserine 8 yaşındayken Üsküp’te (Makedonya) babamla gittim. Konser salonuna girdiğim ve orkestranın konsere başladığı o sihirli anı hiç unutmadım; klasik müzik, sonrasında hayatımın bir parçası haline geldi. İstanbul’a ailemle yerleştiğim 1983 yılında, ilk merak ettiğim ve görmek istediğim yer Atatürk Kültür Merkezi oldu. Klasik Müzik, benim tutkum ve yaşam tarzımın önemli bir bölümünü oluşturuyor. İstanbul Filarmoni Derneği’ni ülkemizin önemli kültür kurumlarından biri olarak görüyorum. Dernek kurucumuz Cemal Reşit Rey’in bizlere hediye ettiği bu kurumu, kurumsallaştırmak ve daha da güçlendirerek gelecek nesillere devretmek zorundayız.”

 

Linkler:

www.istanbulfilarmoni.org

www.antoninaonlinemektep.com

www.antoninaturizm.com

www.istanbulwalks.com