Hayri

Hayri İnönü

İnönü Vakfı kurucu üyesidir.

4 Mayıs 1954’de  2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ilk torunu olarak İstanbul’da doğdum. Annesi ve babası  Engin ve Ömer İnönü’dür. Kardeşi Eren İnönü 1956 yılında doğdu.

1965 de Maçka İlk Okulu’nu, 1972’de İstanbul Alman Lisesi’ni, 1977’de Mannheim Üniversitesi’ni (Almanya) Yüksek İşletmeci olarak bitirdi. 1985’de Harvard Üniversitesi (ABD) Yatırım Değerlendirmesi ve Yönetimi Sertifika Programını tamamladı.

1982 yılında Nazlı Kadirbeyoğlu ile evlendi. Eşi Doç. Dr. Nazlı İnönü İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Mantık Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisidir. Üç oğlu vardır. Oğullarından makine mühendisi olan1986 doğumlu Mehmet İnönü, elektrik mühendisi olan 1987 doğumlu Murat İnönü ve yüksek makine mühendisi olan 1992 doğumlu Münci İnönü  ABD’de çalışmaktadır. Her üç oğlu evlidir ve ABD’de ikamet etmektedirler. Mehmet ve Murat İnönü’den iki torunu vardır.

İş hayatına Frankfurt’ta Metallgesellschaft AG de başladı. Ardından İstanbul’da Etmaş Siemens AŞ, Kadirbeyoğlu İnşaat AŞ, Deha AŞ, Kemer Yapı ve Turizm AŞ, Garati Balfour Beatty AŞ, Beko Elektronik AŞ ve Arçelik AŞ’de çalıştı.

2009 Yerel Seçimlerinde kontenjan adayı olarak Şişli Belediye Meclisi ve İstanbul Büyük Şehir Belediye Meclisi üyeliklerine seçildi.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçiminde İstanbul Şişli İlçesi Belediye Başkanlığına CHP adayı olarak % 61,6 oy ile seçildi.

1 Nisan 2019’da Şişli Belediye Başkanlığı görevi sona erdi.

Tarih Vakfı, İnönü Vakfı ve Sevinç Erdal İnönü Vakfı kurucu üyesidir.

Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.