Mahmut Nüvit Doksatlı

Mahmut Nüvit Doksatlı

Interior designer , curator, art and design consultant

Mahmut Nüvit Doksatlı 1957 Samsun doğumludur. Doksatos (Yunanistan) ve İstanbul arası ticaret yapan Ali Rıza beyin ve İstanbul Fatih semtinde yaşayan Nebiye hanımın evlenerek Samsuna mübadele sonucu yerleşmeleriyle babası Necdet bey Samsunda doğmuştur.
Güzel Sanatlara ilgisi daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkmış ve değerlendirilmiştir.
Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek okulundaki eğitimi sürecinde; avangart sokak tiyatrosu yapmış, sanat yazıları ve eleştirileri yazmaya başlamıştır.
Uzun süren okul yıllarının başlangıcı (1976-1977) aynı zamanda Türkiyede çağdaş sanat galericiliğinin ciddi bir biçimde başladığı, ‘Çağdaş Türk Sanatı’nda bütün dünya ile eş zamanlı işler verilmeye başlanan bir dönemdir. Mahmut Nüvit 30 yıldır bu dönemin ilk elden tanığı ve taraflardan biridir. Halen kollarında büyüdüğü Çağdaş Türk Sanatı için muhtelif danışmanlıklar, sergi komserlikleri , konuşmalar ve yazılı çalışmalar yapmaktadır.
Kendi tasarım atölyesini kurduğu 1995 yılından itibaren ve şehre duyduğu ilgi den ötürü, atölyesini açtığı Cihangir semtiyle özdeşleşen Cihangir Güzelleştirme Derneğinde aktif olarak 2. dönem yöneticilik yapar. Bu dönem korumacılık ve şehircilik açısından bir çok akademik çalışmanın yapıldığı yıllardır.

Mesleğini temsil etme yeteneği ile 2004 yılında İçmimarlar Odasında yöneticilik yapmış, döneminde oda ilk defa kendine ait bağımsız mekanlarda çalışmalarına başlamıştır.

1987 yılından beri üyesi olduğu Doğal Hayatı Koruma Derneğinde 2007 yılında yönetime getirilmiştir. Böylece bir ütopya olarak düşlediği doğal hayatın ortasında bu hayata saygılı yaşam alanı tasarılarını hayata geçirmek için çalışmalar yapmaktadır.