Mehmet Ömür

Mehmet Ömür

Fotoğrafçı

1951 Istanbul doğumlu Ömür, Lise döneminde fotoğrafa Kodak instamatic 100 ile başlamış sonraki 10 yılda dönemin çeşitli Canon kameraları ile fotoğraf çekmeye devam etmiştir. Bu sırada karanlık oda deneyimi de kazanan Ömür, Tıp fakültesini bitirdikten sonra mesleğindeki yoğun çalışmaları nedeniyle fotoğraftan ayrılmak zorunda kalmıştır. Emeklilik dönemine yaklaştığı sırada ortaya çıkan dijital fotoğrafçılıkla birlikte DSL maklnelerle yeniden fotoğrafa dönmüş bir yıl işini bırakarak Pariste CE3P görüntü okulundan mezun olmuştur.

Daha sonraki dönem fotoğrafın peşinden dünyayı dolaşmış. Seyahat ve doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenme fırsatı yakalamıştır.

2000 yılından bu yana yoğun olarak fotoğraf sanatı ile uğraşan Ömür ilk kişisel sergisini 2003’te Bozcaada’da açtı.

Ömür eserlerini, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kişisel ve karma sergilerde sanatseverlerle paylaştı. Kişisel ve karma 20 den fazla sergi açmıştır. Fotoğraf alanında 2011 de Vincent Versace Award for Photographic Excellence ve 2018 IPPAwards’da birincilik olmak üzere çok sayıda fotoğraf ödülleri vardır.

Üç yıl önce tüm DSLR makinelerinden vazgeçerek fotoğrafa iPhone ve analog makinelerle devam etme kararı almıştır.

Son 2 yıldır mobil fotoğrafçılıkla yakından ilgilenmektedir. BU alanda Çek, düzenle ve Paylaş; iPhone fotoğrafçılığı adlı kitabı vardır.

Mobil fotoğrafçılıkla ilgili kurslar düzenlemektedir. Sosyal platformlarda bir çok grubun yöneticiliği yapmaktadır.

Doğa, Nature (2010), Ripple Marks (2010), Kapadokya (2014 ilk baskı, 2016 ikinci baskı İngilizce) adlı fotoğraf kitapları basılmıştır.