Melis Zararsız

Melis Zararsız

Sinema İçerik Editörü, Altyazı Çevirmeni, İyi Yaşam Koçu

1979 İstanbul, Göztepe doğumlu. İstanbul Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Okan Üniversitesi’nde dil, edebiyat ve sinema üzerine lisans ve yüksek lisans yaptı.

Geniş Açı Fotoğraf Sanatı dergisinde çalıştı. Sarı Gelin belgeselinde çalıştı. 8 sene boyunca Fransız şirket Allociné’ye ait olan beyazperde.com web sitesinin genel yayın yönetmenliğini yaptı ve 5 sene boyunca Cannes Film Festivali’nde görev aldı. TRT Radyo 1’de bir süre spiker Mehmet Çelikyay ile birlikte Sinema Günlüğü programını hazırlayıp sundu. 2015’te Beyazperde’den istifa ederek freelance editör ve çevirmen olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl hayatına yoga, meditasyon ve sağlıklı beslenme disiplinleri girdi. 2017 itibariyle koçluk ve meditasyon eğitimleri almaya başladı. Sağlıklı yaşama dair koçluk mesleiği üzerine eğildi. Ocak 2018’de Büyükada’ya taşındı. Adalar Kent Konseyi, Catfe ve Adalar Kültür Derneğinde uzun soluklu film gösterimleri düzenledi. Film seçkileri yaparak kıymetli yönetmenleri adaya davet etti ve gösterimlerde yönetmenlerle söyleşilerin moderasyonunu yaptı. 2020 itibariyle dernekte aynı zamanda meditasyon dersleri vermeye başladı.

Çeşitli web sitelerinde ve dergilerde sinema yazıları yayınlanıyor, dijital alanda içerik editörlüğüne devam ediyor, aynı zamanda yoga&meditasyon dersleri ve mindfulness temelli koçluk hizmeti veriyor.