Nazan

Nazan Azeri

Ressam
Eğitim:
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakultesi Resim bölümünden mezun oldu (1989-1993)
“Batılılaşma Hareketleri İçinde İlk Kuşak Kadın Ressamlar” başlıklı tezi ile MÜGS Enstitüsünde masterını (1996) ve “ Görsel Sanatlarda Oyunsallık; Rönesans, Dada, Sürrealizm” başlıklı tezi ile Sanatta Yeterliğini tamamladı. (2000)
Eğitimci olarak çalışma deneyimi:
1998-2011 yılları arasında Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakultesinde Yard. Doç. olmak üzere olarak görev yaptı. 2016 yılından itibaren Marmara Üniv. G.S.Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalışmakta.
 
Makaleleri ve Sanat alanındaki organizasyonları:
 
  • “Batılılaşma Hareketleri İçinde ilk kuşak Kadın ressamlar” başlıklı makalesi, Genç Sanat dergisi ve İstanbul Next Wave –Berlin sergi kataloğunda almanca olarak yayınlandı-2009
  • İfsak’ın organize ettiği, İşlerinde Fotoğraf Kullanan sanatçılarla “Metamorfoz” başlıklı serginin organizasyonunu gerçekleştirdi(2004)
  • Kadıköyde Asfalt Art Gallery’i kurdu(2011) Burada gerçekleşen sergileri organize etti.
  • “İkametgah Kadıköy-Birlikte ve Bağımsız” sergilerinin düzenleyicileri arasında yer aldı.. (2011 ve 2012)
 Çalışmaları hakkında yazılanlar:
Yapıtları üzerine yurt içinde İsmail Tunalı, İskender Savaşır, Beral Madra, Ali Şimşek, Ahu Antmen, Feyyaz Yaman tarafından makaleler ile, master ve doktora çalışmalarında yapıtları üzerine çalışmalar yapıldı.
Yurt dışında Pidad Solans ve ayrıca Xesqui Castaner Lopez’in Facultad de Geografia e Historia /Univesitat de Valencia) “Postcolonialim on video creation: women writing in video camera and captivating on screen” başlıklı makalesinde çalışmaları ele alındı. Makale farklı kaynaklarda İngilizce  ve ispanyolca,  Dossiers Feministes 18  isimli kitapta İspanyolca olarak yayınlandı.