Şeli Abut

Şeli Abut

Sanatçı

Şeli Abut 1966 yılında İstanbul’da doğdu.  Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Astronomi bölümünde tamamladıktan sonra profesyonel biçimde resimle uğraşmaya başladı.  1984-1994 yılları arasında Sabri Berkel ve Hülya Düzenli ile çalışmalarını sürdürürken, farklı anlayış ve mesafelere yöneldi.  Çalışmalarına bir süre özel atölyelerde devam ettikten sonra, kendi atölyesini kurdu. Beden tiyatrosu, sanat terapisi ve fotoğraf disiplinlerinde eğitim aldı. Sanatçı bir dönem tiyatro sanatı ile de ilgilendi. “Gerçekliğe yansıyan yüz”, “An-body performance” gibi sanat oluşumlarında yer aldı.

Bugüne kadar birçok kişisel sergi açtı ve çok sayıda karma sergilere katıldı.

‘’HER YERDE SANAT’’ projesi kapsamında, ulusal ve uluslararası sanatçılar ile Türkiye’nin farklı kentlerinde  alternatif projeler üretti ve sergi organizasyonları gerçekleştirdi. Eserleri birçok önemli yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda yer almaktadır.  İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Başlıca sergileri:500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi-16.İstanbul Bienali Paralel Etkinliği ‘Unlimited’,Artistica Art Gallery-Brüksel, Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, SQUARE-Brussels Convention Centre,  ‘Göç Hikayeleri’-Merinos AKKM Bursa Göç Tarihi Müzesi, ‘Eski Tas Eski Hamam’- Menteşe Belediyesi Tarihi Sekibaşı Hamamı-Muğla, ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’-Levent Metro İstasyonu, ‘Farklılıklar ve Farkındalıklar’ İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası, ’Özgürlük İçin Harika Bir Gün’-Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi, ‘Galiba Hepimiz Kaybolduk’-TBMM Milli Saraylar Beylerbeyi Sarayı, ‘Artistas Sefardies Desde Estambul a Barcelona’-Centro Cultural Pere Pruna, ’100 Yılın Sanatçıları‘-Eski Matsa Fırını-İstanbul, ‘Hayal-et ‘-AKM-İstanbul, 2. Antalya Ulusal Resim Festivali,  Basın Müzesi ve Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu